Ak ste úplní začiatočníci a desíte sa pocitu vstúpiť na územie ostrieľaných starých vystavovateľov, vedzte, že každý raz začínal. Isto vám ale pomôže pár dobre mienených rád, čo vás na výstave čaká a ako sa na to vopred pripraviť, aby ste mali šancu zožať prvý úspech.
Ak ste si už vybrali výstavu, ktorej sa chcete zúčastniť, úspešne ste zvládli zaradenie psa do vhodnej triedy a samotné prihlásenie, skontrolujte psovi veterinárny preukaz, či má všetky potrebné očkovania, pri vstupe do areálu sa preukaz kontroluje, aby sa zamedzilo šíreniu prenosných chorôb. Čo si vziať a čo tam vlastne po vás budú chcieť ?
Čo si so sebou vziať priamo súvisí, či sa výstava koná v exteriéri alebo interiéri. Okrem vstupného listu, rodokmeňu a očkovacieho preukazu psa vám do interiéru úplne stačí rozkladacia stolička, prenosná prepravka alebo klietka pre psa ako bezpečné útočisko v čase vašej neprítomnosti, prípadne deka pod neho. Pre šteniatka aspoň jednu hračku. Misku pre psa na vodu, fľašu s vodou, výstavné vodítko, zatvárací špendlík na prichytenie katalógového čísla na váš odev. Neskôr si na výstave isto zakúpite lepší model, ale na prvý krát to stačí. Na väčšine výstav je možné sa pohodlne stravovať, záleží na vašich nárokoch. A najdôležitejšie – pohodlné topánky, dámy bez opätkov. Výstavy v interiéri bývajú v rôznych halách, na podlahe sú väčšinou koberce, ktoré môžu byť lepené páskami k sebe, s čím by jazvečík nemal mať problém a sebavedome by mal tieto miesta prechádzať bez strachu. Počas čakania na poradie nezabudnite psa pravidelne prevenčiť, jednak aby netrpel a hlavne nechcete, aby si uľavil vo výstavnom kruhu. Známka sa za to síce neznižuje, ale je to nepríjemné ako pre vás, tak pre ostatných, čo idú do kruhu po vás.
Výstava v exteriéri so sebou nesie úskalia v predvídateľnosti počasia, pre psa je však povrch vonku prirodzenejší. Okrem vyššie spomenutého si pribaľte v lete slnečník, pod ktorý sa spolu so psom schováte. Obľúbené sú dnes výstavné stany, nebuďte v šoku, dobre slúžia proti slnku aj dažďu a ako pohodlie pre vás či odkladacie miesto. Ak hlásia dážď, hodí sa isto dáždnik a uterák pre psa, aby ste ho mohli aspoň utrieť pred vstupom do výstavného kruhu. V lete rátajte s vyššími teplotami a prispôsobte tomu svoju výbavu. V lete sa hodí aj leukoplast na otlaky z topánok.
Oblečenie psovoda by malo zodpovedať úrovni výstavy. Pri klubových sa odporúča naladiť na nôtu poľovného plemena, čiže farby lesa. Pri medzinárodných výstavách sa považuje outfit za prejav úcty voči rozhodcovi a akcii samotnej. Oblečenie by malo byť rovnako pohodlné ako slušivé, neodporúčajú sa hlboké výstrihy či krátke sukne, ide predsa o psa. Farba by mala byť výrazná v kontraste so psom, aby pes vynikol. Ak máte tmavého psa, nie je vhodné obliecť si tmavé oblečenie, pes sa pri vás stratí.
Pre istotu choďte z domu o niečo málo skôr, rátajte so zlým parkovaním, možno budete chvíľu hľadať ten správny výstavný kruh hlavne na väčších výstavách a zbytočný stres neprospieva ani vám, ani psovi, ktorý ho z vás cíti.
Psa cestou k výstavnému kruhu majte na krákom vodítku a riadne na očiach, prípadne bezpečne v prepravke. Prítomnosť veľkých plemien, ktorých povahu nepoznáte, môže byť pre malého psa životu nebezpečná !
Na klubových akciách medzi seberovnými je atmosféra uvoľnenejšia.
Čo sa odohráva vo výstavnom kruhu ? Najjednoduchšie je postaviť sa ráno k výstavnému kruhu a sledovať, čo robia ostatní. Presný návod správania sa vo výstavnom kruhu neexistuje, každý rozhodca má iný systém, ako chce nechať psov predviesť, ale „disciplíny“ sú tie isté, len v inom poradí. Do kruhu nastupujete na vyzvanie Vedúcim kruhu, napriek tomu je vhodné pozorne sledovať poradie a dianie v kruhu samotnom. Katalógové číslo, ktoré vám bolo pridelené, je potrebné mať pripevnené na viditeľnom mieste, najčastejšie na zvršku vášho odevu. Na pokyn vstúpite so psom do kruhu, platí pravidlo, že psa máte po ľavej nohe a predvádzate ho v kruhu proti smeru hodinových ručičiek. Vtedy má rozhodca výhľad na motoriku psa, v opačnom smere by mu zavadzali vaše nohy. Psa vediete na výstavnom vodítku, ktoré je špecifické a používa sa výhradne iba na výstavách. Nie je vhodné mať psa na obyčajnom obojku s vodítkom, už vôbec nie v trakovom postroji. Výstavné vodítko je tenké, so sťahovacou slučkou, ktorá sa fixuje štipcom. Odporúča sa zakúpiť vodítko vo farbe psa, vodítko splynie a neruší oči rozhodcu, ide o dojem jeho neviditeľnosti. Kúpiť sa dá na e-shope alebo priamo v stánkoch na výstave majú veľký výber, v klasických ZOO shopoch ich budete asi márne hľadať. Pre šteniatka môžete použiť výstavné vodítko s širšou platformou pod krkom, aby ho príliš neškrtilo, kým si zvykne. Výstavné vodítko sa umiestňuje pod krk a stiahnete ho štipcom za ušami psa, viď obrázok. Týmto spôsobom viete psovi regulovať hlavu v chôdzi, aby ju niesol vzpriamene a neňuchtal po zemi. Psa vodíte pri ľavej nohe ale nie tesne pri nej, cca pol metra od nohy, aby pes vynikol.
Ak si nebudete istý, ako v kruhu postupovať, sledujte pokyny rozhodcu, bude vás navigovať. Najčastejšie po vstupe do kruhu požaduje urobiť kolečko, následne vám pokynie vyložiť malého psa, akým jazvečík je, na pripravený výstavný stôl. Psa si pridržiavajte, rozhodca si pohmatom skontroluje kostru, hornú líniu chrbta, články chvosta, postavenie očných zubov a zhryz, pri psoch i počet semenníkov. Pravdepodobne vás vyzve, aby ste sa so psom prešli po diagonále tam a späť, pričom bude sledovať priamy pohľad na chôdzu zadných a predných končatín. Ak ste v triede viacerí, počkáte priamo v kruhu, kým si rozhodca prezrie všetkých, následne môže ešte požiadať jedince, ktoré si vytipuje na porovnanie, aby ste sa prešli po diagonále tam a späť spolu a naraz, prípadne požiada všetkých o pohyb v kolečku. V takom prípade je vhodné nechať si medzi jednotlivými psami dostatočný priestor aspoň cca 2 metre, jednak ide každý inou rýchlosťou a ľahko si môžete začať šliapať na päty, no hlavne aby psy pociťovali istý komfort. Nikdy neviete, ako priateľský je pes vedľa vás, kľudne sa môže po tom vašom zahnať zubami. Chôdza v kruhu by mala byť rezká, s malým plemenom nemusíte utekať, ale ani sa vliecť. Pes by mal mať tempo, aby nestihol špekulovať na všetky strany, nedovoľte mu ani vyňuchávať po zemi, hlavu má niesť vzpriamene, pozerať smelo pred seba. Ak hlavu skláňa k zemi, podvihnite ruku s vodítkom vyššie. Pri rozhodovaní rozhodcu si postavte psa do výstavného postoja. K malým plemenám si môžete čupnúť, prípadne kľaknúť na kolená. Psa v postoji môžete fixovať buď pamlskami, slovnými pochvalami alebo malou hračkou, tá by však nemala byť pískacia, aby nerušila ostatné psy. Pamlsky by mali byť drobné, aby sa vám pes hneď neprejedol a určite ich použite až po kontrole zubov. Viac o výstavnom postoji a predvádzaní psa v kruhu nájdete v sekcii „Príprava psa na výstavu„.
Keď sa rozhodca rozhodne, udeľuje poradie a ocenenia. Poradie sa udeľuje vždy iba prvým štyrom psom v triede, i keď je vás viac, ostatní sú proste bez poradia. Známky, ktoré môžete dostať:
Veľmi nádejný – udeľuje sa šteniatkam v triedach mladší dorast a dorast jedincovi s predpokladom výnimočných kvalít, určuje sa poradie iba prvému v triede
Nádejný – udeľuje sa šteniatkam v triedach mladší dorast a dorast jedincovi, ktorý sa javí nádejne, no potrebuje ešte čas
Výborný – skratka V, udeľuje sa jedincovi výbornej kvality, ktorý nesie znaky typického predstaviteľa plemena
Veľmi dobrý – skratka VD, udeľuje sa jedincovi, ktorý má menšie chyby určené podľa štandardu plemena
Dobrý – skratka D, udeľuje sa jedincovi, ktorý vykazuje hrubšie vady určené podľa štandardu plemena
Dostatočný – udeľuje sa jedincovi, ktorý vykazuje znaky plemena, ale veľký počet hrubých vád
Diskvalifikovaný – pes nezhodujúci sa so štandardom, prípadne agresívny jedinec
Neposúdený – udeľuje sa jedincovi, ktorého nie je možné posúdiť, napríklad z dôvodu prílišnej bojazlivosti, bráni sa dotykom, nechce ukázať zuby, prípadne je agresívny
Nenastúpil – jedinec, ktorý do výstavného kruhu nenastúpil, uvádza sa aj ako ABS (absencia)
Po ukončení obdržíte od vedúceho kruhu posudok, ten by mal byť rozhodcom podpísaný. Na posudku je uvedené, aké ocenenie a umiestenie, prípadne tituly váš pes získal. Na jeho základe si môžete ísť dať zapísať výstavu do rodokmeňa psa, väčšinou sa zapisuje priamo na výstave vo výstavnej kancelárii. Posudok si starostlivo uschovajte, keď budete žiadať o udelenie titulu, budete ich originály musieť predložiť !
TITULY sa udeľujú v každej triede najlepšiemu jedincovi, prípadne i druhému ako rezervný. Tituly nie sú nárokovateľné a rozhodca ich nemusí udeliť, i keď je pes v triede sám.
CAJC – čakateľ na junior šampióna, zadáva sa iba v triede mladých
CAC – čakateľ šampióna dospelých jedincov. Každá krajina má stanovené podmienky pre udelenie šampióna krajiny, (napr. získať 3x CAC). Zadáva sa v triedach stredná, otvorená, pracovná, šampiónov
res.CAC – rezervný čakateľ šampióna, určitý počet res.CAC sa môže použiť ako náhrada za jeden CAC (napr. 3x res.CAC = 1x CAC) záleží na podmienkach danej krajiny. Zadáva sa v triedach stredná, otvorená, pracovná, šampiónov a to druhému jedincovi v poradí
CACIB – víťazi tried stredná, otvorená, pracovná, šampiónov a veteránov s ocenením V1, CAC postupujú o najlepšieho z pohlavia. Nastupujú spolu najprv psy a potom zvlášť spolu suky. CACIB získava najlepší pes a najlepšia suka.
res.CACIB – získava druhý najlepší pes a druhá najlepšia suka v poradí, nastupujú aj psy a suky s ocenením Res.CAC. Titul res.CACIB sa za určitých okolností dá vymeniť za titul CACIB, pre bližšie informácie pozri TU.
BOJ – nastupujú jedinci z triedy mladých s ocenením CAJC, teda mladý pes + mladá fena a bojujú o udelenie titulu Best of Junior. Výherný jedinec postupuje do záverečných súťaží.
BOS a BOB – nastupujú psy a suky ocenené CACIB a CAJC, bojujú o udelenie titulu Best of Breed – najlepší z plemena. Ak ho získa pes, titul BOS automaticky pripadne suke ako Best of Oposite Sex, najlepší z opačného pohlavia. Výherca s titulom BOB postupuje do záverečných súťaží.
BOB veterán / BOV – nastupujú víťazi z triedy veteránov pes + suka s ocenením Výborný1, najlepší z nich získa titul BOB veterán (BOV)
ZÁVEREČNÉ SÚŤAŽE sa konajú po skončení posudzovania v kruhoch a je to čerešnička na torte celej výstavy. Postupujú do nich iba jedinci, ktorí uspeli vo výstavných kruhoch.
Najkrajší mladší dorast – nastupujú jedinci z triedy mladší dorast ocenené známkou VN1, všetky plemená spolu naraz
Najkrajší dorast – nastupujú jedinci z triedy dorastu ocenené známkou VN1, všetky plemená spolu naraz
Najkrajší veterán – nastupujú jedinci z triedy veteránov ocenené BOB veterán, všetky plemená spolu naraz
Jedinec triedy čestnej – nastupujú jedinci z triedy čestnej ocenené známkou V1, všetky plemená spolu naraz
BOG Junior – Best of Group Junior, víťaz skupiny FCI mladých, do súťaže nastupujú spolu psy a suky, ktoré získali titul BOJ, podľa príslušných skupín FCI
BIS Junior – Best in Show Junior, najkrajší jedinec mladých, do súťaže nastupujú víťazi skupín FCI mladých
BOG – Best of Group, víťaz skupiny FCI, do súťaže nastupujú víťazi plemien BOB, podľa príslušných skupín FCI
BIS – Best in Show, najkrajší jedinec výstavy, do súťaže nastupujú víťazi skupín FCI
Ak sa na to necítite, alebo si predvedenie vášho psa chcete vychutnať z pohľadu pozorovateľa, skúste využiť služby profi handlerov, ktorí s predvádzaním majú bohaté skúsenosti. Určite je vhodné stretnúť sa vopred, aby si pes a handler na seba zvykli. Vopred sa dohodnite na podmienkach. Pri vystavovaní vášho psa v kruhu sa vzdiaľte, aby sa pes na vás nefixoval. Skúsený handler vás isto vopred poučí. Je dobré sa dohodnúť s handlerom, ktorý má skúsenosti s malými plemenami, ktoré sa vystavujú inak ako plemená veľké.