Choroby

Jazvečík nie je chúlostivé plemeno, jeho pracovné predurčenie z neho robí celkom odolného a silného psa. No ako každé plemeno, ktoré má telo dlhšie než je samo vysoké, je náchylný na diskopatiu – degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek. Telo s dlhým trupom a krátkymi nohami totiž enormne zaťažuje chrbticu. Ľahšie formy sa prejavujú neistou či pomalšou chôdzou, spôsobenou bolesťami, prípadne kňučaním. Ťažšie formy sa prejavujú ochrnutím zadných končatín, alebo celej časti tela od krku, čo má za následok i poruchu vylučovania.

Touto chorobu trpia viac štandardné rázy, než králičie a trpasličie, ale nie je to pravidlom. Jazvečíky majú vzhľadom na tvar svojho tela dedičnú predispozíciu k diskopatii a preto by nemali trpieť nadváhou. Obézny jazvečík má logicky menej pohybu, vyššia váha chrbticu zbytočne ešte viac zaťažuje, trpia i končatiny, čo následne spôsobuje artrózu, hlavne v zápästných kĺboch nôh. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité jazvečíka neprekrmovať a celý život mu strážiť váhu. Rovnako by nemal skákať po schodoch či z gauča. Ako prevencia sa odporúča vhodná strava, dostatok pohybu a plávanie, ktoré efektívne posilňuje chrbtové svaly.

Ľahšie prípady sa dajú liečiť konzervatívnou liečbou, ktorú vám nastaví odborný veterinár. Väčšinou ide o kombináciu liekov, hydroterapie a fyzioterapie. Ťažšie prípady sa liečia operatívne. Obom prípadom však predchádza nákladné vyšetrenie magnetickou rezonanciou (MRI). Každý majiteľ psa by si preto mal zvážiť možné riziko a následné náklady spojené s liečebným procesom, vynaložený čas a neistý výsledok. Určite je vhodnejšie tomuto stavu predchádzať.



Ak je to možné, zo starých dosiek a koberca vyrobte svojmu kamošovi rampu, ktorú umiestnite na schody do domu. V dnešnej dobe sa dajú kúpiť už aj schodíky ku gauču, ale opäť sú to schody, ktoré nie sú príliš vhodné. Lepšia je plochá rampa, prípadne z molitanu zo starých matracov vyrobená rampa v tvare písmena V, ktorú prisuniete ku gauču.


Ďalšou často dedičnou chorobou je epilepsia, ktorou jazvečíky občas trpia. Postihnuté jedince by mali byť pod liečbou medikamentami.


PRA (progresivná retinálna atrofia) je pomerne „novo“ sledovaná choroba, ktorej sa venuje pozornosť ako u nás, tak i v zahraničných chovoch. Ide o dedičnú očnú chorobu. Ak sa ochorenie u jedinca preukáže ako pozitívne v tej horšej forme, nie je možné pripustenie tohto jedinca do chovu. Našťastie jazvečíky týmto ochorením často netrpia. Pri výbere do chovu sa vykonáva test DNA odberom steru zo sliznice papule psa, rovnaká vzorka môže byť použitá i na test PRA, treba o to SK klub chovateľov jazvečíkov však požiadať. Momentálne nie je test pre chov povinný, no je klubom vysoko doporučený. Každému chovateľovi i šťastnému majiteľovi šteniatka ide predsa v prvom rade o zdravie psa.