Dlhosrstý

Je ozajstným šľachticom medzi jazvečíkmi, má podmanivý pohľad a príjemné osrstenie, za ktoré vďačí najmä španielskym predkom. Jeho srsť sa musí udržiavať, aby nebola plstnatá a zacuchaná, a to pravidelným česaním počas celého roka, čím napomáhate obmene srsti a pĺznutiu. Ak sa vrátite z prírody, srsti treba venovať pozornosť, nakoľko sa v nej veľmi dobre drží všetko, čo si z nej váš dlháň prinesie. V závislosti od ročného obdobia a počasia psa kúpeme vlažnou vodou, aby sme očistili nečistoty a blato. Ak je to možné, kúpeme iba znečistené časti. Celého psa iba v prípade, že sa v niečom voňavom vyváľa, alebo je celý špinavý. K tomu môžete použiť šampón na dlhosrsté plemená. Zvýšenú hygienu samozrejme vyžadujú fenky v období hárania. Časté kúpanie srsti neprospieva, môže byť matná či zvlnená. Radšej prať často pelechy a menej kúpať psa, ako opačne.

Tajomstvo peknej srsti je v zdravej a vyváženej strave. Do stravy denne pridávajte lososový a konopný olej, ktoré sú vhodné na srsť a tiež morské riasy na pigmentáciu (srsť, oči, pazúre), a to najmä počas obdobia, keď je menej slnka. Veľkú rolu pri kvalite srsti hrá samozrejme genetika, ročné obdobie a u sučiek i háranie či gravidita.

Na česanie používame kovové hrebene a kefy z prírodných diviačích štetín. Dostupné sú aj rôzne lesky a oleje, ktoré srsť pred výstavou osviežia, no sú silne parfumované, čo môže jedincovi vadiť. Srsť dlhosrstého jazvečíka sa za žiadnych okolností nesmie strihať, holiť, trimovať, či upravovať inak, ako česaním. Napriek tomu, v niektorých krajinách psom holia hrdlá, aby zvýraznili predhrudie. U nás je však jedinec s takouto úpravou diskvalifikovaný.
Nožnice môžete použiť jedine na zastrihnutie dlhej srsti medzi prstami, jednak to na výstave nevyzerá pekne a na srsti sa v týchto partiách zachytáva blato a sneh, ktoré psovi chôdzu značne znepríjemňujú. Nožničkami s oblou špičkou opatrne srsť zastrihnite.