Oplôtok

Diviačí oplôtok je špecifické miesto, kde prebieha riadený chov čiernej zveri. Bol vytvorený človekom, je oplotený a vybavený tak, aby sa zabránilo úniku diviakov, alebo psov. Verne napodobňuje prirodzené prostredie voľne žijúcej zveri, s dostatkom stromov, čistín ale aj krovia na úkryt a s dobrým bahniskom, kde diviaky radi trávia svoj čas. Ideálne rozmery oplôtku sú cca 1-2 Ha, ktoré nám poskytujú dostatočný prehľad, kde sa zver nachádza a výhľad na prácu psa. Oplôtok je preto ideálne miesto pre výcvik a trénovanie duričov.

Pred prvou návštevou oplôtku sa odporúča najprv zoznámiť psa s pachmi voľne žijúcej zveri, a to pomaly a zvoľna, vodením mladého psa do revíru, aby začal intenzívne využívať čuch. Ak máme možnosť, zabezpečíme si k výcviku diviačie ratice alebo kožu z diviaka. V prvom kontakte ide o zoznámenie psa s novým pachom, neskôr pristúpime k zakladaniu krátkych vlečiek a stôp, čím psa utvrdzujeme v prenasledovaní pachovej stopy. Je to veľmi dobrá príprava na prvú návštevu diviačieho oplôtku.

Pred návštevou oplôtku vždy kontaktujte správcu a dohodnite si termín návštevy, prípadne sa informujte na povahu diviakov. Po nasadení psa na prácu v oplôtku vidíme jeho prvý kontrolovaný kontakt s diviačou zverou schopnou unikať či účinne sa brániť. Vďaka značnej pohyblivosti divých prasiat je pes stimulovaný k ich prenasledovaniu, učí sa uhýbať ich útokom a udržiavať si od nich bezpečnú vzdialenosť. Tieto skúsenosti sú neskôr veľmi cenné počas skutočného durenia v prírode. Okrem toho my získame informáciu o správaní psa, či prejavuje chuť pracovať, prehľadáva terén, durí, doráža na zver štekaním a naháňaním, či ide do kontaktu so zverou, alebo si drží bezpečný odstup. Takúto možnosť by sme vo voľnej prírode nemali, preto majú oplôtky veľký význam pri výcviku poľovne vedených psov.

I pri takýchto tréningoch je bezpečnosť prvoradá, preto dbajte na bezpečie svoje i zvierat, dodržujte všeobecné pravidlá správania sa pri zveri a nevystavujte sa zbytočnému riziku.