Pre jazvečíka, ako poľovné plemeno, sú pazúre i pracovným nástrojom pri hrabaní a norovaní. Vzhľadom na veľkosť tela má jazvečík pazúre pomerene veľké a mocné. Ak má pes dostatok pohybu, prirodzene sa mu obrusujú samé vplyvom prostredia. Prerastanie pazúrov sa preto týka väčšmi psov držaných v bytoch, ale môže to byť individuálne.
Je dôležité ich pravidelne skracovať, v opačnom prípade budú prerastať brušká prstov, ktoré slúžia ako nášľapné plochy nohy psa, čím pes došľapuje nesprávne, noha sa pri chôdzi deformuje, a pri dlhodobom stave pes cíti nepohodlie, či bolesť. Okrem iného hrozí aj poškodenie samotného pazúra, môže sa nalomiť, prípadne utrhnúť alebo zarásť. Pazúr sa skladá z vonkajšej rohoviny a vnútornej drene, ktorej dĺžka sa skracuje a rastie automaticky podľa dĺžky samotného pazúra. Čierne pazúre musíme skracovať odhadom, dobre poslúžia kliešte so zarážkou, ktoré určujú dĺžku zastrihnutia, aby ste nezasiahli dreň pazúra. Ak sa tak stane, pazúr jemne krváca, utrite ho čistou servítkou, o chvíľu sa krvácanie samo zastaví. Väčšinou vám to psík rýchlo odpustí za kúsok mlsky. Po zastrihnutí je vhodné ostré pazúre zabrúsiť brúskou so šmirgľovým kotúčikom, aby vás pes nedopatrením či pri hre nezranil. Pri strihaní je dôležité, aby pes bol v kľude, je nebezpečné strihať pazúre psovi, ktorý sa myká či šklbe. Šteniatka preto od mala privykajte na manipuláciu s končatinami a pazúre začnite strihať v rannom veku šteňaťa. Ak si neviete rady sami, požiadajte veterinára prípadne groomera pri úprave srsti.
Pri brúsení pazúrov elektrickou brúskou majte na pamäti, že vysoké otáčky brúsky vytvárajú teplo a preto nie je vhodné dlho brúsiť na jednom mieste, psa to môže páliť. Ak je to možné, pri brúsení nastavte otáčky na nižší stupeň a brúste štýlom opakovaného prikladania brúsky v krátkych intervaloch bzz-bzz-bzz. Striedajte pazúre a na rovnaké miesta sa radšej viac krát vráťte.
Osvedčenou, no časovo náročnejšou metódou je použitie brúsnej dosky, ktorú si jednoducho vyrobíte z dosky, na ktorú nalepíte brúsny papier s hrubým zrnom – šmirgeľ. Účinnejšie sú však dosky v tvare oblúka. Použiť môžete PVC rúru rozrezanú na polovicu, na vnútornú plochu nalepte brúsny papier s hrubým zrnom. Vezmite nohu psa a pazúrmi škriabte po papieri. Psa odmeňujte mlskou.
Pri dlhosrstých a hrubosrstých je vhodné vystrihať i dlhé chlpy z medziprstových priestorov, rovnako ako zo spodnej strany labky. Pravidelne im kontrolujte priestory medzi bruškami nôh, na chlpoch sa zvyknú zachytávať nečistoty či lepkavé guličky, srsť sa sformuje do tvrdých žmolkov a psa pri chôdzi tlačia. Na ich bezpečné vystrihanie výborne poslúži malý elektrický strojček s úzkou planžetou, ktorá sa do malých priestorov zmestí a odvedie svoju prácu dokonale. Svetielko na strojčeku je príjemný bonus.