Zopakujme si v krátkosti, čo sme sa už dočítali o jazvečíkovi a jeho všeobecnom vzhľade. Pravý jazvečík má predĺžený, ale kompaktný a plný vzhľad. Správne proporcie mu poskytujú schopnosť práce ako pod zemou, tak i nad ňou.
Výška a odstup od zeme
FCI prijalo smernicu, podľa ktorej platí štandard pre 1/3 svetlej výšky a 2/3 hĺbky hrudníka, a to od výšky v kohútiku po zem. Takýto odstup od zeme je ideálny pre zabezpečenie schopnosti pracovať. Nižší odstup od zeme prekáža v postupe terénom. Jazvečíky, ktoré sú príliš vysoko nad zemou nezodpovedajú štandardu. Ani v jednom prípade (nízky či príliš vysoký odstup od zeme) by nemalo byť udelené hodnotenie známkou „výborný“ v posudzovaní exteriéru. Na obrázku nám správne výšky predstavujú miery J = výška od zeme po kohútik, z toho A = 1/3 odstup od zeme (svetlá výška), B = 2/3 hĺbka hrudníka od kohútiku.
Dĺžka
K výpočtu správneho pomeru jazvečíka potrebujeme ešte jeden faktor, a to dĺžku. Pred meraním dĺžky by sa mali body precízne označiť prstami. Dĺžka sa meria od hrotu hrudnej kosti po výbežok sedacej kosti, ktorá je prstami jasne hmatateľná na zadnej strane stehna. Na predchádzajúcom obrázku je meranie dĺžky znázornené zelenou priamkou, údaj H. Pri meraní však, ako dĺžky, tak i výšky, nepoužívajte krajčírsky meter, ktorým by ste kopírovali krivky tela. Zaoblenia tela by skreslili údaj a meranie by bolo nepresné. Pre správne meranie sa používa pravouhlé pevné meradlo. Pes musí stáť vzpriamene a v správnom postoji.
Výpočet pomeru
Pomer je vypočítaný nasledovne: (H) dĺžka tela v cm : (J) výška v kohútiku v cm = pomer
Pomer so správnym vzhľadom by sa mal vo výsledku približovať k hodnote 1,7 až 1,8.
Príliš dlhé jazvečíky (nad hodnotu 1,8) alebo príliš krátke jazvečíky (pod 1,7) by nemali dostať hodnotenie známkou „výborný“. Rozhodcovia však pomer nemerajú vo výstavnom kruhu, preto by sa mali naučiť porozumieť proporciám na pohľad, zboku, v postoji a v pohybe.
I tu sa však často rozchádzajú v názoroch. Niektorí preferujú kratšie – kompaktnejšie jazvečíky, ktoré by mali pôsobiť proti tendencii ochorenia chrbtice (IVDD), no tento názor nebol zatiaľ úplne potvrdený. Avšak, čím kompaktnejší a kratší jazvečík, tým menšia agilnosť pri práci pod zemou. Treba si uvedomiť, že jazvečík, ktorý má preliezť rôznymi zákutiami v nore, ako sú klesania, ostré stúpania, a komíny v tvare písmena V, musí byť dostatočne ohybný. Preto je správne dlhý jazvečík pre prácu vhodnejší.
Proporcie vo svete
Je zrejmé, že štandard FCI vyžaduje kompaktného psa s väčšou svetlou výškou, ktorý je správne vybavený pre svoju prácu. No väčšina zemí, či už v Európe alebo mimo nej, ktoré s jazvečíkom aktívne nepracujú a zameriavajú sa viac na exteriér, tento pomer umelo prekračujú. V týchto krajinách sa žiaľ jazvečíky vyvinuli v plemeno nepoužiteľné v teréne kvôli ich veľkému obvodu hrudníka, váhe a nedostatku svetlej výšky.