Začíname so skúškami

V tejto sekcii si viac priblížime, čo všetko budeme k práci potrebovať a tiež niečo o priebehu skúšok:

  • ustrojenie vodiča
  • výbava psa
  • priebeh skúšok

USTROJENIE VODIČA – vodič má byť na skúškach riadne ustrojený, to znamená zvoliť vhodné oblečenie vzhľadom na miesto a vážnosť akcie z úcty k rozhodcom a skúškam samotným. Pracovné skúšky sa konajú za každého počasia, čomu prispôsobte i svoju výbavu. Nečakajte pokosenú lúčku. Skúšky musia verne imitovať prácu v reálnom živote. Pôjdete húštinami, lesom, malinčím, blatom, cez kriaky a husté konáre stromov.
Za vhodné ustrojenie sa považuje oblečenie vo farbe lesa, prikrývka hlavy, ruksak či kapsa / brašňa cez plece, a obuv vhodná pre povrch pole – blato – les. V prípade daždivého počasia a blatistého terénu sú prípustné gumáky. Nevhodnými sú teplákové súpravy, vojenské maskáče, kanady, a každý rozhodca uprednostní klobúk pred šiltovkou. Ak nie ste poľovník, nie je nutné mať flintu.
Oblečenie viete zakúpiť v obchodoch s poľovníckymi potrebami ako Trapper, Margita, prípadne v športových obchodoch Decathlon a podobne.


VÝBAVA PSA – i pes potrebuje k výkonu rôznych disciplín viacero pomôcok. Najdôležitejšie sú:

  • farbiarsky obojok s otočnou karabínou, používa sa pri práci psa na stope
  • reflexný obojok z gumy / nylonu, používajú sa pri vypúšťaní psa z obojku. Pri určitých disciplínach nesmie mať pes na krku obojok a to z dôvodu, aby sa nezachytil o porast, najmä ak sa zabehne. Ak by sme ho nenašli dostatočne včas, mohlo by to skončiť fatálne. Preto sa pes vypúšťa bez obojku, povolené sú iba reflexné obojky z gumy, prípadne z nylonu na suchý zips. Tieto špeciálne obojky sa pri zachytení vedia buď natiahnuť a pes hlavu vyvlečie, alebo sa suchý zips rozopne a pes sa uvoľní. Ich reflexná funkcia je príjemný bonus. Na ich povrch môžeme fixkou napísať telefónne číslo pre prípad straty psa. Povolené sú tiež obojky s GPS lokátorom, podľa ktorého viete psa v prípade potreby lokalizovať.
  • vypúšťacie vodítko cez plece, najčastejšie používaný typ je kožené guľaté vypúšťacie vodítko cez plece, kedy nepotrebujete vodítko držať v ruke. Vyrába sa v rôznych hrúbkach, na jazvečíka stačí cca 5-6 mm hrubé. Jeho dĺžka je závislá od výšky vodiča. Karabína by mala byť vypúšťacia, aby ste v prípade potreby vedeli psa rýchlo vypustiť jedným stlačením. Klasické karabíny nie sú vhodné.
  • farbiarsky stopovací remeň(stopovačka), obľúbené sú kožené guľaté, prípadne nylonové. Ich dĺžka je rôzna, vhodné sú však 5-10 metrové. Na konci stopovačky by nemala byť klasická slučka na držanie vodítka. Ak tam je (býva najmä na plochých nylonových), odporúčame ju odstrihnúť a koniec zataviť nad ohňom. Farbiarsky remeň ťahá pes voľne po zemi a slučka sa môže zachytiť o porast.
  • prepravnú debničku / klietku do auta, predpokladajte, že pes bude špinavý, mokrý, plný kliešťov, bodliakov a lepkavých guličiek. I z hľadiska bezpečnosti je lepšie mať psa pod kontrolou a najmä si vytvorí v podvedomí interakciu, prepravka = práca, i keď inokedy cestuje v aute voľne na palube.
  • miska na vodu, je klasikou, nezabudnite na ňu.

Všetky tieto špeciálne pomôcky sa dajú obstarať v špecializovaných obchodoch s kynologickými potrebami, v predajných stánkoch na výstavách psov či v e-shopoch, napríklad na stránkach zubicek.cz, mihor.sk .


PRIEBEH SKÚŠOK – v deň skúšok sa na miesto dostavte dostatočne včas. Príjem psov pozostáva z kontroly dokladov jedinca (PP a očkovací preukaz) a kontroly mikročipu / tetovania, či sa jedná skutočne o daného psa. Zahájenie skúšok sa vykoná nástupom rozhodcov a všetkých vodičov so psami, kedy sa predstavia jednotlivý členovia rozhodcovského zboru a hlavný rozhodca v krátkom príhovore informuje o poradí a priebehu disciplín. Podľa druhu skúšok sa zároveň spýta zúčastnených vodičov, či niektorý zo psov pracuje ako hlásič, či oznamovač. Každý účastník si losuje poradové číslo. Po zahájení skúšok sa pristupuje k výkonu jednotlivých disciplín skúšok. Ak sú disciplíny individuálne, nastupujú vodiči v poradí, v akom si vylosovali svoje čísla. Spoločné disciplíny vykonávajú všetci spolu naraz.
Počas výkonu individuálnych disciplín, ostatní vodiči so svojimi psami čakajú v dostatočnej vzdialenosti, aby nerušili vodiča a psa pri výkone skúšky. Každý vodič má psa na krátkom vodítku a udržuje ho v kľude. Nie je žiadúce, aby pes svojím správaním (nadmerné štekanie, pišťanie, zavíjanie atď.) rušil výkon skúšky iného psa. Rovnako nezabudnite, že disciplína „poslušnosť“ sa hodnotí počas celého dňa, nie len pri výkone jednotlivých skúšok.

Pred začiatkom individuálnej disciplíny na stope, vodič rozhodcovi zahlási, že je spolu so psom pripravený na výkon skúšky, a to približne nasledovnou vetou: Pán rozhodca, vodič, meno vodiča, spolu so psom, meno psa, sme pripravení na vypracovanie umelo založenej stopy diviačej zveri. (podľa druhu skúšky, alebo srnčej zveri pri FSMP, atď.). Pri hlásení majú obaja klobúk v ruke. Zároveň môžete rozhodcovi pripomenúť, či pes pracuje ako vodič, hlásič, oznamovač, alebo hlasitý oznamovač (podľa druhu skúšok).
Po úspešnom dohľadaní postreleného kusa na stope sa opäť vodič odhlási u rozhodcu, a to približne nasledovnou vetou: Pán rozhodca, vodič, meno vodiča, spolu so psom, meno psa, hlási ukončenie disciplíny dohľadania diviačiej (srnčej) zveri. Rozhodca odovzdá vodičovi zálomok, ktorý si vodič zasunie za stužku na pravú stranu klobúka / šiltovky, ktorý pri odovzdávke drží v ľavej ruke. Na ľavej strane klobúka sa nosia pripnuté odznaky. Druhý zálomok zastrčí psovi za obojok. N
Odovzdávajúci zvyčajne podáva zálomok na poľovníckom klobúku, na služobnej čiapke, na čepeli poľovníckej dýky alebo ľavou rukou. Podáva ho lícom nahor a odlomeným koncom smerom k preberajúcemu so slovami: Vážený kolega (meno priezvisko), dovoľ, aby som ti úprimne zablahoželal k úspešnému dohladaniu zveri a podľa starého poľovníckeho zvyku prijmi tento poľovnícky zálomok“.

Na toto si obaja podávajú pravice a preberajúci vodič sa za zálomok poďakuje. Poľovnícky zálomok nosí obdarovaný vodič na pravej strane poľovníckeho klobúka celý deň. Po 24 hodinách by mal zálomok vrátiť do prírody. Viac zaujímavostí o poľovníckych zálomkoch a tradíciách nájdete v priloženom linku.


Počas celého priebehu skúšok by mal vodič nosiť na ramene zalomenú flintu. Ak vodič nie je poľovníkom, v tom prípade ju mať nemusí. Pri disciplínach s výstrelom môže poprosiť iného strelca o výstrel.

Po absolvovaní všetkých disciplín sa pristúpi k záverečnému vyhodnoteniu skúšok a odovzdaniu diplomov, rozhodcovských tabuliek a prípadne cien. Rozhodcovské tabuľky si dôkladne uschovajte, neskôr ich budete potrebovať. Detailný opis disciplín jednotlivých skúšok nájdete v sekcii „Druhy skúšok“.
Lovu zdar !


Pre lepšiu predstavu o priebehu celých skúšok pripájame pekne spracované video zo skúšok farbiarov, ktoré síce nie sú vhodné pre jazvečíky, ale priblížia vám, ako to na skúškach prebieha.