Zuby

Na zdravých zuboch závisí i zdravie psa, preto zubom treba venovať pozornosť po celý jeho život. Chrup psa pozostáva zo 42 zubov, ktoré sú podľa umiestnenia rozdelené do skupín rezáky (I), očné zuby (C), črenové zuby (P) a stoličky (M), pričom počet stoličiek je na hornej a dolnej sánke odlišný. Ak má pes všetkých 42 zubov, takýto jedinec sa právom označuje ako plnochrupý. Jazvečík má k veľkosti svojho tela pomerne veľké zuby. Pre poľovné plemená slúžia ako pracovný nástroj k zadržaniu či zaduseniu koristi, rovnako ako k útoku, obrane či požitiu potravy. Ich počet a správne uloženie sú preto veľmi dôležité.

Približne v 4.mesiaci života začne pes vymieňať mliečny chrup za trvalý, pričom prvé mení predné rezáky (I). V tom poradí, ako zuby vypadnú, zvyknú i vyrastať, čo ale nemusí byť pravidlom. Každý je individualita, a hoci je chrup vecou genetiky, niekedy príroda dokáže prekvapiť. Rovnako ako u ľudí, ďasná psa svrbia a bolia, preto má neustálu potrebu niečo okusovať a žuvať. Dostatok správnych hračiek môže ochrániť váš nábytok a topánky.

Po rezákoch nasledujú črenové zuby (P) spolu so zubami očnými (C) a posledné sú stoličky (M). Približne v 5. – 6. mesiaci začnite preto pozorne sledovať, či mliečne očné zuby (C) vypadli, aby uvoľnili miesto pre očné zuby trvalé. Ich postavenie je veľmi dôležité, aby prišlo k správnemu križovaniu spodných zubov s vrchnými smerom von. V opačnom prípade môžu byť spodné očné zuby vpáčené do ďasna či podnebia, čo je vada vylučujúca z chovu a tiež je to pre psa veľmi bolestivé. Vpáčené mliečne spodné očné zuby často vidieť najmä u šteniatok miniatúrnych rázov, obzvlášť tam treba rast nových zubov strážiť. Ak trvalé očné zuby začali vyrastať i napriek neustálej prítomnosti mliečnych zubov, navštívte veterinára, ktorý mliečne zuby vytrhne. Neplašte sa však hneď, ako sa nový zub objaví, dajte mu pár dní. Nový zub svojim rastom zvyčajne pretrhne nerv zubu mliečneho, ktorý prestáva byť vyživovaný, začne meniť farbu pri koreni (do ružova, červena, fialova) a po pár dňoch sa preto uvoľňuje a vypadáva. Ak sa to však nestane do 1/3 výšky zubu, vtedy je správny čas riešiť situáciu u odborníka. K urýchleniu vypadnutia uvoľnených mliečnych zubov dobre slúžia hračky na preťahovanie sa, ako napríklad lano. Pozor ale, chcete iba dopomôcť zubom, ktoré sa už kývajú, nie surovo mliečne zuby vytrhať, mohli by sa ulomiť a ich korene by bolo potrebné vybrať chirurgicky.

Málo častou anomáliou u jazvečíka sú perzistentné mliečne zuby, kedy trvalé zuby rastú vedľa mliečnych. Takýto stav je nutné riešiť chirurgicky u odborníka a mliečne zuby vytrhať, nakoľko zadržiavajú zvyšky potravy a urýchľujú tvorbu zubného kameňa. Častejší výskyt perzistentných mliečnych zubov je u jedincov bez rodokmeňa.

Počas rastu trvalých očných zubov (C) schovajte všetky ostatné hračky a psovi nechajte iba loptičky, i keď o ne nebude z prvoti javiť záujem. Ak nebude mať nič iné, za pár dní si ich obľúbi, najmä ak mu ich budete denne aspoň 20 minúť pohadzovať. Stačí pár metrov, i doma po byte, nejde nám o vybehanie psa, ale o loptičku v papuli. Loptičky sú neuveriteľnými pomocníkmi na správne uloženie zubov, hlavne očných a predných rezákov. Správna loptička by mala mať hladký povrch, preto nie sú vhodné loptičky tenisové. Je z tvrdšieho materiálu, aby sa nedala ľahko stlačiť a kúsať. Tvrdšia guma, priemeru cca 5 až 6 cm, je úplne ideálna, samozrejme v závislosti od veľkosti psa. Oblý tvar lopty spodné očné zuby roztláča a tým ich vychyľuje smerom von do správnej pozície. Rovnako predné zuby rozťahuje a predchádza tým krivému postaveniu rezákov. Všetky tieto čáry máry sa však dajú robiť iba v tomto veku psa (4.-12. mesiac), nakoľko kostné tkanivo a okostica v sánke sú, laicky povedané, mäkké a poddajné, preto je možné zubami hýbať. Vekom však kosť tvrdne a tým korene zubov stabilizuje.

Počas celého obdobia prezubovania môžete cítiť z papule šteňaťa určitý hnilobný zápach, čo je v tomto čase normálne. Príčinou sú uvoľnené a odumreté mliečne zuby, najmä väčšie stoličky. Po úplnej výmene chrupu sa tento jav vytratí. Toto obdobie psa je veľmi dôležité a preto vysoko odporúčame venovať mu náležitú pozornosť, čo teraz zanedbáte, už neskôr nedobehnete. Zuby počas týchto mesiacov denne kontrolujte, i viac krát denne. Jednak máte pod kontrolou všetky zmeny, ktoré sa v papuli psa dejú a zároveň si pes zvyká na manipuláciu a povel ukázania zubov. Nie je na škodu si občas zuby psa aj vyfotiť. V prípade výskytu problému vám fotky môžu poslúžiť ako veľmi dobrá dôkazná a argumentačná základňa pre chovateľa, ak ste psa kupovali so zámerom chovu.

S výmenou chrupu úzko súvisí i rast sánky, ktorá však v tomto období rastie skokovito, preto sa neľakajte, ak bude mať šteňa v týchto mesiacoch podkus spodných zubov aj o 2-3mm, hoci ho predtým nemalo, je to v poriadku. Väčšinou rastie najprv sánka horná a spodná ju následne doháňa, preto jeden týždeň môže byť podkus menší až žiadny a druhý týždeň opäť väčší. Cca od 6.mesiaca sa vymieňajú zadné stoličky a tieto veľké zuby, rovnako ako i očné zuby, potrebujú veľa vápnika, preto telo rast kostry spomaľuje. Okolo 10. – 12. mesiaca sa však sánka zrovná a ustáli. Finálnym výsledkom by mal byť nožnicový zhryz, kedy sa predné spodné zuby zozadu dotýkajú zubov vrchných. Okrem zhryzu nožnicového poznáme zhryz kliešťový, ktorý je neželaný a je to vylučujúca vada z chovu. Rovnako ako podkus, predkus alebo nepravidelný zhryz, kedy sú predné rezáky rôzne skrivené, napríklad ľavá časť je v nožnicovom zhryze a pravá časť je v predkuse. Zaujímavosťou z histórie je fakt, že v minulosti bol v štandarde plemena vyžadovaný zhryz kliešťový a zhryz nožnicový bol kedysi považovaný za prvý stupeň predkusu. Z pracovného hľadiska však volali po zhryze nožnicovom s pravdivým argumentom, že „nožnice držia lepšie ako kliešte“ a tak bol zhryz ustálený na nožnicový a pretrváva dodnes.

Ak už je vpáčený spodný očný zub u dospelého jedinca, na výber sú viaceré možnosti, ako mu uľaviť od bolestivého zhryzu. Každú situáciu by však mal posúdiť odborný veterinár so zameraním na stomatológiu. V dnešnej dobe je možnosť zubného strojčeka na mieru, čo je metóda finančne i časovo náročná a na takom jedincovi by žiadny chovateľ už nemal nikdy chovať. Druhá možnosť je spodný očný zub skrátiť, prípadne vytrhnúť, čim sa zamedzí bolestivému dráždeniu ďasna či podnebia. Ak si jedinec neustále do podnebia zahryzuje, mäkké tkanivo je poddajné a ustupuje, v podnebí sa vytvorí jamka, v ktorej sa následne zachytávajú zvyšky potravy. Nosná dutina nad podnebím je dutá, v najhoršom prípade, ak sa postupne z jamky v podnebí stane dierka do nosnej dutiny, môžu sa cez ňu dostávať zvyšky potravy do dýchacej trubice a hrozí riziko zadusenia. To už sú ale veľmi výnimočné prípady. Odborný veterinár na stomatológiu: Vet & Dent – MVDr.Lišková Nora, Bratislava


I zdravý chrup si vyžaduje našu celoročnú pozornosť. Na zuboch sa vekom usádza a hromadí zubný kameň, ktorý obsahuje baktérie, s čím sa dostaví známy zápach z papule psa. Nahromadený kameň zároveň tlačí na ďasná, v prvom kroku spôsobuje zápal ďasien, kedy ďasná začervenajú a následne začnú ustupovať – paradentóza. Tým sa odhaľujú korene zubov a po očistení ultrazvukom u veterinára sa začnú kývať, čo je pre psa bolestivé. Opakovaným procesom pes postupne prichádza o zuby, ktoré mu veterinár pri čistení vytrhne.


Aby sme tomuto predišli, v dnešnej dobe je na trhu veľa dentálnych produktov v podobe dentálnych žuvacích tyčiniek či hračiek, ktoré pomáhajú čistiť zubný plak a tým zabraňujú usádzaniu zubného kameňa. Do dentálnych hračiek môžete umiestniť malé granule alebo zubnú pastu s príchuťou, aby psa k hre viac zaujali. Druhou možnosťou je pravidelné manuálne čistenie zubov kefkami a zubnými pastami pre psov, ktoré obsahujú rôzne mäsové príchute a preto psom i chutia. Ďalšou z možností je manuálne čistenie malého množstva zubného kameňa špeciálnymi škrabkami v pravidelných intervaloch (aspoň každých 3-6 mesiacov). Ide o jednoduchý proces, ak si však netrúfate sami, pomôžu vám v salónoch pre psov, vopred sa ale informujte, či takýto úkon vykonávajú. Pri väčšom množstve kameňa, kedy už sú odhalené i korene zubov, takýto proces nepomôže a kameň by ste mali nechať vyčistiť ultrazvukom u veterinára. Ak pes odmieta žrať, alebo žerie očividne pomalšie, než kedysi, či prerušovane, s bolesťami, v prvom rade skontrolujte zuby. Môže mať zapichnutý cudzí element v ďasne (z paličiek, kostí, hračiek atď.), prípadne môže ísť o bolestivý kývajúci sa zub či zubný kaz.